? Gimnastyka artystyczna jest jedną z dyscyplin gimnastycznych, uprawianą głównie przez dziewczęta, w wieku zazwyczaj od 4 do 25 lat. Polega na wykonywaniu układów z wykorzystaniem muzyki, które łączą w sobie elementy gimnastyczne, taniec a także manipulację przyborami takimi jak: skakanka, obręcz, piłka, maczugi i wstążka.
〽️ Występy gimnastyczek odbywają się na planszy 13×13 metrów. Podczas układu nie mogą wyjść poza kwadrat gdyż jest to karane. Oceniane są przez kilka komisji, które sprawdzają trudność układu, skupiają się na poprawności wykonania poszczególnych elementów, technice ciała i technice pracy z przyborem, a także wartości artystycznej.
☑️ Przez lata sposób punktacji w gimnastyce artystycznej zmieniał się – jest ustalany co cztery lata w cyklach olimpijskich. Układ powinien składać się z kroków tanecznych, skoków, równowag, rotacji, a także mistrzostw i ryzyk, czyli krótko mówiąc wszystkich niezwykle trudnych elementów manipulacji przyborami, które cieszą oko widowni.
? Zawody w gimnastyce artystycznej zaczęto przeprowadzać około 1940 roku, a jako odrębną dyscyplinę sportową wyróżniono ją w 1961 roku. Dwa lata później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Na Igrzyskach Olimpijskich gimnastyka artystyczna w konkurencji indywidualnej pojawiła się w 1984, zaś w 1996 pierwszy raz o złoto olimpijskie mogły walczyć zawodniczki w układach zespołowych.
??KSGA Legion Warszawa zrzesza aktualnie w swoich szeregach aż 7 Kadrowiczek Narodowych!
??Cieszymy się, że możemy popularyzować i wspierać rozwój Gimnastyki Artystycznej.
??Cieszymy się, że możemy z dumą reprezentować Polskę!